صفحه نخست/شخص ثالث

بیمه شخص ثالث
  بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث از بیمه نامه هایی می باشد که بسیار پرطرفدار بوده و اغلب افراد آشنایی نسبی با این بیمه نامه دارند، شاید علت این ماجرا بیمه اجباری بودن و این که اغلب برای خودرو افراد انجام می شود که وسیله نقلیه ای است پر تردد و اغلب مردم از این وسیله برای جابجایی استفاده می کنند. از این رو در طول مدت هر سال همه افراد برای یکبار هم شده، در زمان تمدید بیمه نامه با نوع و میزان پوشش های این بیمه نامه و محاسبه قیمت بیمه ثالث درگیر می شوند.
در بیمه شخص ثالث بیمه گذار، عموما مالک وسیله نقلیه بوده و کسی است که بیمه نامه به نام او صادر می شود، شرکت بیمه گر همان شرکتی است که بیمه نامه شما از آن شرکت بیمه صادر می شود. شخص ثالث، فرد زیان دیده ای است که غیر از راننده مقصر حادثه بوده و خسارت دیده است.

پوشش های بیمه ثالث
 پوشش های بیمه شخص ثالث

در رانندگی با هر وسیله نقلیه ای حتی با موتورسیکلت و اتومبیل احتمال تصادف و در پی آن بوجود آمدن خسارت مالی و یا جانی وجود دارد، بیمه شخص ثالث بر اساس قانون مصوب، جبران مسئولیت مدنی همه خسارات مالی و جانی (دیه) ایجاد شده از طرف راننده مقصر برای شخص ثالث و دیه سرنشین خودرو و حتی راننده مقصر را جبران می کند.

محاسبه بیمه شخص ثالث
 روش محاسبه حق بیمه شخص ثالث

در محاسبه بیمه شخص ثالث چندین فاکتور موثر می باشند که در زمان استعلام بیمه ثالث روی قیمت بیمه شخص ثالث اثر گذار می باشند. در ادامه به بررسی همه فاکتورها خواهیم پرداخت:

-قیمت پایه بیمه ثالث
معیار اصلی محاسبه بیمه شخص ثالث و میزان پوشش های جانی و مالی که روی بیمه نامه منظور می شود ، دیه کامل یک انسان در ماه حرام است. میزان دیه هر ساله و عموما در پایان سال و ابتدای سال جدید بر اساس تصمیم قوه قضائیه اعلام می شود که بطور مثال: برای سال 1400 دیه کامل در ماه حرام 640 میلیون تومان و برای ماه های عادی 480 میلیون تومان تصویب شده است.
با توجه به میزان دیه اعلام شده چنانچه فردی در حادثه رانندگی دچار خسارت جانی شود، خسارت ها بر اساس این دیه تعیین می شود و طبق قانون جدید بیمه شخص ثالث در شروع هر سال شمسی و اضافه شدن مبلغ دیه ، الحاقیه افزایش دیات از سوی بیمه مرکزی بدون دریافت هر گونه حق بیمه اضافی از بیمه گذار بصورت اتوماتیک اعمال می گردد و همچنین بر اساس دیه مصوب ، پوشش های مالی بیمه شخص ثالث نسبت به دیه تعیین شده تغییر می یابد بطور مثال در بیمه ثالث مبلغ مالی برای سال 1400 میزان 16 میلیون تومان تعیین گردیده است.

نکته: سقف مالی بیمه نامه به اختیار شخص بیمه گذارو با تایید شرکت بیمه می تواند بیشتر انتخاب گردد به عنوان مثال در سال 1400 تا سقف 320 میلیون تومان پوشش مالی.
بر اساس دیه ماه های حرام و عادی و میزان پوشش مالی پایه، قیمت پایه برای بیمه ثالث محاسبه می شود که با اضافه و کم شدن تخفیفات و سایر شرایط بیمه نامه، قیمت بیمه ثالث محاسبه و اعلام می شود.

-نوع وسیله نقلیه

در بیمه ثالث نوع وسیله نقلیه بر اساس قدرت و سیلندر ماشین تقسیم بندی می شود با بالا رفتن تعداد سیلندر ماشین حق بیمه ثالث بیشتر می شود.

-سال ساخت وسیله نقلیه
سال ساخت وسیله نقلیه یکی از مهمترین فاکتورهای محاسبه بیمه شخص ثالث است ، با بالا رفتن سن خودرو به علت فرسودگی وسیله نقلیه و افزایش ریسک حادثی ، حق بیمه افزایش می یابد.

-کاربری خودرو
نوع کاربری خودرو در میزان ریسک خودرو بسیار مهم بوده، چراکه خودروهایی که کاربری همچون تاکسی داشته باشند، در معرض حوادث رانندگی بیشتری بوده و بالتبع باید حق بیمه های بیشتری را پرداخت کنند. برای همین موضوع در بیمه ثالث کاربری خودرو بر اساس شخصی، بارکش، آمبولانس و … تقسیم بندی می شود.

-پوشش های بیمه نامه
پوشش های بیمه نامه در واقع همان تعهد های مالی و جانی شرکت بیمه در مقابل خسارات بیمه گذار می باشد. همانطور که در بالا گفته شد میزان این پوشش ها بر اساس دیه همان سال محاسبه می شود.
پوشش مالی
این پوشش برای جبران هزینه های مالی است که در اثر حادثه رانندگی به اموال تحت مالکیت شخص ثالث وارد می شود.. میزان پوشش مالی برای سال 1400، از 16 میلیون تومان تا 320 میلیون تومان می باشد ، محاسبه حداقل پوشش مالی در هر سال با دیه در آن سال نسبت دارد و 2.5 درصد دیه ماه حرام می باشد. اما هر فردی می تواند به هر میزان پوشش مالی که لازم داشته باشد را با توافق شرکت بیمه بر روی بیمه شخص ثالث خود خریداری نماید.

پوشش جانی
که برای جبران آسیب های جانی و صدمه های وارد شده از حادثه رانندگی به انسان ها می باشدکه شامل دیه فوت، دیه نقص عضو و دیه جرح و هزینه های پزشکی بوده که ناشی از تصادف وسیله نقلیه باشد.
پوشش سرنشین
تمامی خسارت وارد شده به راننده را شامل نقص عضو و هزینه پزشکی و فو ت را شامل می شود.

تخفیفات بیمه ثالث

تخفیفات بیمه شخص ثالث

تخفیفات عدم خسارت بیمه شخص ثالث

این تخفیف بیمه شخص ثالث در واقع همان تعداد سال هایی می باشد که بیمه نامه خودرو خسارتی را نداشته است. تخفیف بیمه شخص ثالث با نداشتن خسارات، با افزایش تعداد سال های عدم خسارت بیشتر می شود. یک نکته جالب این که بر اساس قانون جدید بیمه شخص ثالث تخفیفات بیمه ثالث با یک بار خسارت و کنده شدن یک کوپن بیمه نامه از بین نمی روند و فقط تخفیفات بیمه نامه بر اساس خسارات ایجاد شده پلکانی کاهش می یابند که در ادامه به این موضوع هم می پردازیم.

 • ۱ سال عدم خسارت ۵ درصد
 • ۲ سال عدم خسارت ۱۰درصد
 • ۳ سال عدم خسارت ۱۵ درصد
 • ۴ سال عدم خسارت ۲۰ درصد
 • ۵ سال عدم خسارت ۲۵ درصد
 • ۶ سال عدم خسارت ۳۰ درصد
 • ۷ سال عدم خسارت ۳۵ درصد
 • ۸ سال عدم خسارت ۴۰ درصد
 • ۹ سال عدم خسارت ۴۵ درصد
 • ۱۰ سال عدم خسارت ۵۰ درصد
 • ۱۱ سال عدم خسارت ۵۵ درصد
 • ۱۲ سال عدم خسارت ۶۰درصد
 • ۱۳ سال عدم خسارت ۶۵ درصد
 • ۱۴ سال عدم خسارت ۷۰ درصد

تخفیفات ویژه بیمه شخص ثالث

همه شرکت های بیمه هر ساله با مجوز بیمه مرکزی تخفیفاتی را برای بیمه گذارانش اعلام می کنند. تخفیف ویژه بیمه شخص ثالث در شرکت های بیمه برای بازه زمانی معینی ارائه می شوند. میزان نرخ تخفیفات ارائه شده در همه شرکت های بیمه محدود می باشد و معمولا بیمه مرکزی اجازه ارائه تخفیفات بالاتر را به شرکت های بیمه نمی دهد.

جریمه بیمه ثالث

جریمه دیر کرد بیمه شخص ثالث

هر فرد بیمه گذار باید تمدید بیمه نامه خود را قبل از پایان تاریخ اتمام بیمه نامه و یا در همان تاریخ انجام دهد. اگر تمدید بیمه نامه به تاخیر بیافتد، بابت هر روز دیر کرد جریمه ای پرداخت شود. جریمه دیر کرد بیمه شخص ثالث به مبلغ بیمه نامه شخص ثالث اضافه می شود. نرخ جریمه بیمه بر اساس نوع خودرو و به صورت روز شمار در شرکت های بیمه با نرخ های متفاوتی محاسبه می شود. البته جریمه دیرکرد حق بیمه به صورت روز شمار بوده و تا یکسال یعنی ۳۶۵ روز محاسبه می شود و بعد از گذشت یکسال شمسی کلیه تخفیفات عدم خسارت از بیمه ثالث حذف گردیده و حق بیمه بیمه نامه دوبرابر می گردد . نکته: در بیمه شخص ثالث از تمدید بیمه نامه یکسال بگذرد یا چند سال ، جریمه دیر کرد برابر است با جریمه دیر کرد یکسال.

 چگونه جریمه دیر کردن بیمه شخص ثالث را کاهش دهم؟

با توجه به این که بیمه شخص ثالث اجباری می باشد ، نداشتن بیمه ثالث می تواند برای دارندگان وسیله نقلیه دردسر ساز باشد. شاید علت فراموشی سررسید بیمه نامه به علت مشکلات مالی، مشغله کاری، فراموشی و … باشد. با به اتمام رسیدن تاریخ سررسید بیمه شخص ثالث جریمه ای به صورت روزانه محاسبه شده و به حق بیمه ثالث اضافه می شود و به هیچ عنوان قابل تخفیف و بخشودگی نمی باشد. اگر نمایندگی و یا هر کارگزاری بیمه چنین کاری را برای کاهش جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث انجام دهد به عنوان تخلف بیمه ای به شمار می رود.

تنها استثنای کاهش جریمه بیمه ثالث

همانطور که در بالا گفتیم هیچ گونه بخششی در جریمه های بیمه ثالث وجود ندارد، مگر در یک مورد آن هم ، بخشش جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث برای اعتبار بیمه نامه خودروهایی که در پارکینگ نیروی انتظامی متوقف شده است نه در پارکینگ راهنمایی و رانندگی و به علت تخلف در رانندگی.
با ارائه مدارک لازم در جهت رفع توقیف به شرکت بیمه ، از پرداخت جریمه دیرکرد بیمه ثالث معاف می شود.

بخشودگی جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث معمولا بخشوده نمی شود، بلکه در مواردی که اعتبار بیمه ثالث آن ها زمان به پایان برسد که در پارکینگ نیروی انتظامی متوقف شده باشد. که در این شرایط حتما مالک خودرو باید با مجوز توقیف به شرکت بیمه مراجعه کرده و درخواست بخشش بیمه ثالث را ارائه دهند. در صورت موافقت شرکت بیمه ، از جریمه های دیرکرد بیمه شخص ثالث چشم پوشی می شود.

جریمه بیمه ثالث

مدت اعتبار بیمه نامه ثالث

معمولا همه بیمه نامه های ثالث یکساله می باشند چرا که خرید بیمه ثالث یک ساله از لحاظ اقتصادی هم بسیار به صرفه است. البته مدت اعتبار این بیمه نامه می تواند از چند روز تا یک سال باشد. این نکته را بدانید که قیمت بیمه نامه شش ماهه از نصف قیمت بیمه نامه یکساله بیشتر است.

 چند روز قبل از اتمام اعتبار بیمه نامه باید آن را تمدید کرد؟

اعتبار همه بیمه نامه های ثالث از ساعت ۱۲ بامداد روزی که بیمه نامه خریداری شود، شروع می شود و تا بامداد روز تاریخ اتمام بیمه نامه دارای اعتبار می باشد. به عنوان مثال: اگر بیمه نامه ثالثی در هر ساعت از روز یکشنبه خریداری شود اعتبار آن بیمه نامه از ساعت ۱۲ بامداد روز دوشنبه آغاز می شود . اگر خسارتی در زمانی که بیمه نامه اعتبار نداشته باشد اتفاق بیافتد ، فرد باید همه خساراتش را خودش پرداخت نماید.
معمولا بهترین زمان پیشنهادی ما برای تمدید بیمه شخص ثالث چند روز قبل از اتمام تاریخ اعتبار بیمه نامه می باشد.
پوشش های بیمه ای شما از زمانی شروع می شود که تاریخ صدور بیمه نامه جدید شما دارای اعتبار شود و اگر چند روز قبل از پایان مدت اعتبار بیمه نامه قبلی ، بیمه نامه جدید خریداری کرده اید ، حادثه ای اتفاق بیافتد ، شما می توانید از بیمه نامه قبلی خود برای جبران خسارت استفاده نمایید.

بهترین بیمه ثالث
 بهترین بیمه شخص ثالث کدام است؟

شاید خرید ارزانترین بیمه شخص ثالث از اولویت های خرید هر بیمه گذاری باشد ولی بدانید که داشتن بیمه نامه ای که در زمان خسارت بالاترین خدمات و همراهی را با شما داشته باشد بهترین گزینه در خرید بیمه نامه ثالث است. اگر هم قصد مقایسه قیمت این بیمه نامه رادارید می توانید به راحتی با استفاده از تکمیل فرم قرار گرفته در ابتدای این صفحه با کمک کارشناسان خبره فانوس اول نسبت به دریافت مشاوره اقدام نمایید . مطمئنا شرکت بیمه ای می تواند در ارائه خدمات بالاترین کیفیت را داشته باشد که درسطح بالای توانگری قرار داشته باشد. سطح توانگری شرکت های بیمه را بیمه مرکزی بر اساس گزارش سالانه خود اعلام می نماید که می توانید با مطالعه این گزارش برترین شرکت های بیمه را از لحاظ ارائه خدمات به مشتریان ، نحوه پاسخگویی، رسیدگی به شکایات و توانایی مالی در پرداخت خسارات و مطالبات مالی و … ر ابررسی کرده و بهترین شرکت بیمه را انتخاب کنید.

انتقال بیمه ثالث

 انتقال بیمه شخص ثالث

یکی از موارد مهم که به احتمال فراوان برای هرکسی رخ خواهد داد انتقال بیمه شخص ثالث است که با مطالعه مطلب انتقال بیمه شخص ثالث اطلاعات کاملی از این فرایند بدست خواهید آورد. اما به طور خلاصه انواع این انتقال شامل موارد زیر است:

انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث به خودرو دیگر

با خرید ماشین جدید همه افراد تمایل دارند تا تخفیفات چندین ساله بیمه ای خود را به خودروی دیگر منتقل کنند. فرد با خرید یک خودروی جدید می تواند تمام تخفیفات خود را بر اساس شرایط جدید بیمه نامه به خودروی جدید منتقل نماید.

انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث به فرد دیگر

در مواردی ممکن است که فرد بخواهد بیمه شخص ثالث خود را به یک فرد دیگر منتقل کند، در این شرایط فرد می تواند این تخفیفات را به یکی از اعضای خانواده خود مانند مادر و پدر و فرزندان خود با طی مراحل قانونی منتقل نماید.

انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث به مالک جدید خودرو

وقتی شما خودروی خود را می فروشید، تخفیفات عدم خسارت بیمه ثالث شما به مالک جدید منتقل نمی شود. با تغییر مالک خودرو در صورت تغییر پلاک ، مالک جدید نمی تواند از تخفیفات مالک قبلی استفاده نماید و تخفیفات برای شخص قبلی می ماند. و هر موقع که مالک قبلی برای تهیه بیمه نامه خودرو جدید خود اقدام نماید می تواند از تخفیفات خودرو قبلی به نفع خویش استفاده نماید.

انتقال بیمه شخص ثالث به شرکت دیگر بیمه

در طول داشتن بیمه نامه شخص ثالث ممکن است بیمه گذار به علت ناراضی بودن از برخی از خدمات شرکت بیمه ، بخواهد شرکت بیمه خود را تغییر دهد و در زمان تمدید ، این بیمه نامه را با یک شرکت دیگر تمدید کند، در این صورت کافی است که وی به شرکت جدید بیمه مراجعه نموده و درخواست تمدید بیمه نامه خود را اراده دهد که بیمه نامه جدید ثالث با حفظ همه تخفیفات امکان پذیر می باشد.

گم شدن ثالث
 بعد از گم شدن بیمه شخص ثالث چه باید کرد؟

قدم اول، مراجعه به شرکت بیمه ای است که بیمه نامه از آن شرکت خریداری شده است. چون برای بیمه نامه ثالث المثنی صادر نمی شود، بعد از گم شدن بیمه نامه گواهی برای وی صادر می شود. صدور گواهی برای گم شدن بیمه نامه کاملا رایگان می باشد. اگر هم شرکت بیمه ای که بیمه نامه ثالثتان را از آن شرکت خریداری کرده اید فراموش کرده اید می توانید با مراجعه به سایت بیمه مرکزی و وارد کردن شماره پلاک، شماره شاسی، شماره موتور و یا شماره بیمه نامه خود، مشخصات بیمه نامه ثالثتان را مشاهده نمایید. نکته: از آنجایی که برگه فیزیکی بیمه نامه ثالث از خرداد ماه 1399 به بعد حذف گردیده است، عملا درخواست برگه بیمه نامه ثالث از بیمه گر اجباری ندارد و در نهایت مفقود شدن نیز از بین خواهد رفت.

قانون بیمه ثالث
 قانون جدید بیمه شخص ثالث

در سال ۱۳۹۶، تغییراتی در بیمه ثالث انجام شده است ، که هر دارنده بیمه شخص ثالث باید اطلاعات کافی در این باره را داشته باشد.

از سال ۱۳۹۶ دیگر نیازی به الحاقیه افزایش دیات در بیمه شخص ثالث نیست. در سال های قبل از سال ۹۶با افزایش میزان دیات در ابتدای هر سال ، همه دارندگان وسیله نقلیه می بایست الحاقیه ای را برای جبران هزینه پرداخت دیات در زمان حادثه را خریداری می کردند تا جبران خسارت آن ها بر اساس دیه همان سال پرداخت می شد.
اما بر اساس قانون جدید بیمه شخص ثالث، خرید الحاقیه بیمه شخص ثالث حذف شد و سقف تعهدات پوشش جانی بیمه نامه به صورت خودکار افزایش یافته و به میزان دیه روز می رسد. شاید این گزینه کمک بسیاری به رانندگانی باشد که خرید الحاقیه ثالث را پشت گوش می انداختند و در زمان خسارت به مشکل می خوردند. این نکته را در نظر داشته باشید که منظور از حذف الحا قیه، حذف الحاقیه مربوط به دیات بوده و سایر الحاقیه های دیگر این بیمه نامه از قبیل الحاقیه تغییر ادرس، الحاقیه بروزرسانی سرمایه و … در صورت نیاز حتما باید انجام شوند.

راننده مدار شدن بیمه ثالث در قانون جدید بیمه شخص ثالث!

تا سال های قبل، تعداد خسارات وسیله نقلیه معیاری معیار محاسبه ریسک بیمه ثالث بود در حالی که بر اساس قانون جدید ، یکی از معیارهای تعیین نرخ حق بیمه شخص ثالث بر اساس رانندگی افراد می باشد و افرادی که تخلفات رانندگی بالا داشته و به عبارت دیگر راننده پر خطر هستند برای شرکت بیمه پر ریسک هستند، این قانون در جهت کاهش تخلفات رانندگی و کم شدن خسارات رانندگی می باشد. در راستای اجرای این قانون راهنمایی و رانندگی با شرکت های بیمه همکاری می کنند.از بین نرفتن همه تخفیفات بیمه نامه با کنده شدن کوپن بیمه نامه ثالث

تا پاییز سال ۹۶ با یک خسارت جانی و یا مالی که اتفاق می افتاد و حتی یک کوپن از بیمه نامه کنده می شد، همه تخفیفات چندین ساله بیمه نامه از بین می رفت ولی با تصویب قانون جدید دیگر این تخفیفات یکجا از بین نمی روند و فقط د رهر حادثه به صورت پلکانی کاهش می یابد. درصد کاهش تخفیفات بر اساس نوع خسارت جانی و مالی اتفاق افتاده متفاوت خواهد بود.

برابر شدن دیه زن و مرد در تصادفات

بر اساس قانون جدید بیمه شخص ثالث، دیه پرداختی برای زن و مرد یکسان می باشد.

دریافت خسارت از سازمان هایی که مقصر خسارت می باشند

در صورتیکه حادثه رانندگی اتفاق بیافتد و مقصر این حادثه عواملی از قبیل نبودن علامت های راهنمایی و رانندگی و مشکلاتی ار قبیل نامساعد بودن راه و … باشد، شرکت بیمه خسارت ایجاد شده را از همان شرکت و سازمان دریافت می نماید.

دریافت خسارت بدون نیاز به کروکی

در حادثه های رانندگی که میزان خسارت های آن ها کمتر از ۷ میلیون تومان باشد، دریافت خسارت از شرکت بیمه نیازی به کروکی و گزارش پلیس نداشته و طرفین حادثه دیده با به همراه داشتن مدارک لازمه از قبیل عکس از خودرو و بیمه نامه ثالث و مدارک لازم برای پرداخت خسارت می توانند خسارت خود را از شرکت بیمه دریافت کنند. مگر در شرایطی که تشخیص برای کارشناس بیمه سخت گردد و حتما نیاز به کروکی پلیس باشد.

جریمه شرکت های بیمه

اگر خسارت اتفاق افتاده باشد و همه مدارک بیمه گذار برای جبران خسارت کامل بوده و دادگاه نیز رای بر دریافت خسارت از شرکت بیمه به نفع بیمه گذار صادر کرده باشد و شرکت بیمه در پرداخت خسارت تعلل کرده و تاخیری داشته باشد، جریمه دیر کرد پرداخت خسارت را شرکت بیمه باید پرداخت نماید.

خرید بیمه ثالث
 خرید بیمه شخص ثالث از فانوس اول

با بررسی همه موارد مهم بیمه نامه شخص ثالث و با آشنایی کامل با همه موارد می توانید آگاهانه خرید بیمه شخص ثالث را انجام دهید. شما کافی است با پر کردن اطلاعات خود در فرم ابتدای این صفحه به طور رایگان از مشاوره کارشناسان خبره ما برخوردار شوید تا با ارزیابی تمامی شرکت‌های ارائه دهنده بیمه شخص ثالث بهترین بیمه شخص ثالث برای شما خریداری شود. خیالتان راحت باشد فانوس اول یک نماینده رسمی بیمه است که از ابتدای تصمیم به خرید بیمه تا تمدید هر ساله بیمه شخص ثالث و یا انتقال تخفیفات و … همراه شما خواهد بود.


دانلود فرم های پیشنهاد

دانلود فرم پیشنهاد بیمه نامه ثالث

دانلود فرم اختیارنامه