صفحه نخست/سوالات متداول بیمه عمر

سوالات متداول بيمه عمر و تشكيل سرمايه سرمد

 

 

بيمه عمر و تشكيل سرمايه سامان براي نوازادان

 

 

آيا امكان خريد بيمه عمر و تشكيل سرمايه سرمد براي نوازادان تازه متولد شده هم وجود دارد؟

بله. بعد از گرفتن شناسنامه، پدر مي تواند با مراجعه به بيمه سرمد براي نوزاد تازه متولد شده خود، بيمه عمر و تشكيل سرمايه خريداري كند. تجربه نشان داده با توجه به اينكه معمولاً والدين براي بيمه عمر و تأمين آْتيه فرزند خود پوشش هاي بيمه اي به مراتب كمتري انتخاب مي كنند، جدول محاسبات بيمه فرزند آنها، مبالغ بسيار بيشتري را در شرايط مشابه با بيمه افراد بزرگسال نشان ميدهد و در كل شرايط سرمايه گذاري بهتري دارند.

چگونه مي توانم از بيمه نامه خودم وام دريافت كنم؟

در بيمه سرمد شما مي توانيد از انتهاي سال اول بيمه نامه خود به بعد، از شركت بيمه سرمد وام درخواست كنيد. نحوه گرفتن وام هم به اين صورت است كه يك فرم درخواست پر ميكنيد و شركت بيمه 2 روز كاري بعد از دريافت فرم از طرف شما، وام را به حساب بانكي معرفي شده از طرف شما واريز مي كند. شما نيز مي بايست در تاريخ هاي سررسيد معرفي شده از طرف بيمه سرمد، اقساط وام را واريز كنيد. در صورتي كه اقساط از طرف شما پرداخت نشود، شركت بيمه سرمد مبلغ قسط را از اندوخته شما در بيمه عمر و تشكيل سرمايه كسر خواهد كرد. براي گرفتن وام از شركت بيمه سرمد نيازي به هيچگونه وثيقه و ضامن نيست.

چه روش هايي براي پرداخت حق بيمه وجود دارد؟

شما مي توانيد حق بيمه عمر و تشكيل سرمايه خود را به صورت ساليانه، يا اقساط شش ماهه، چهارماهه، سه ماهه، دوماهه و ماهيانه پرداخت كنيد. ليكن با توجه به اينكه هرچه اقساط در بازه هاي زماني بلندتري پرداخت شوند، شما اندوخته بيشتري خواهيد داشت. به اين معني كه مثلاً شخصي كه ماهيانه پرداخت مي كند، چون شركت بيمه بابت قسطي بودن مبلغي بابت تقسيط از اندوخته اش كسر مي كند، نسبت به شخصي كه همان مبلغ را در شرايط مشابه به صورت ساليانه پرداخت مي كند، اندوخته كمتري خواهد داشت. با اين توضيحات، بهترين روش پرداخت از لحاظ سود مالي، ‌روش ساليانه است.

حق بيمه عمر و تشكيل سرمايه خودم را از چه طريقي مي توانم پرداخت كنم؟

روش های ÷رداخت حق بیمه عمر و تشکیل سرمایه سامان

- روش اول (پرداخت از طريق بانك) : شما مي توانيد با استفاده از دفترچه اقساطي كه در اختيار شما قرار گرفته و مراجعه به بانك صادرات، اقساط خود را از طريق بانك صادرات پرداخت كنيد.
- روش دوم(پرداخت الكترونيكي) : در اسناد بيمه عمر و تشكيل سرمايه شما، جلوي اسمتان، كد بيمه گذار درج شده كه هميشه ثابت است. هر ساله يك كد سريال اعلاميه بدهكار هم در اختيار شما قرار مي گيرد كه مربوط به پرداخت هاي همان سال است. شما با مراجعه به بخش پرداخت سررسيد كه لوگوي آن در وب سايت قرار دارد، با وارد كردن كد بيمه گذار و كد اعلاميه بدهكار مي توانيد اقساط خود را از طريق كارت بانكي عضو شبكه شتاب پرداخت كنيد. در اين روش يك شماره پيگيري به شما داده مي شود كه حكم رسيد پرداخت وجه را نيز دارد.
- روش سوم (مراجعه مستقيم به بيمه سرمد) : اين روش زماني پيشنهاد مي شود كه دفترچه اقساط براي پرداخت از طريق دفترچه و همچنين كد سريال اعلاميه بدهكار براي پرداخت از طريق وب سايت را نداشته باشيد. در اين روش مي توانيد با مراجعه مستقيم به دفتر مركزي شركت بيمه سرمد و يا عامل فروشي كه بيمه نامه را از او خريداري نموده ايد، نسبت به پرداخت اقدام فرمائيد. توصيه اكيد بنده اين است كه مبلغ را به جاي پرداخت نقدي، ابتدا به حساب0201310131002 به نام بيمه سرمد نزد بانك صادرات پرداخت كرده و اصل فيش را (البته پس از تهيه يك كپي براي خودتان) به بيمه سرمد يا عامل فروش تحويل دهيد.

سود قطعي پرداختي هر سال بيمه عمر و تشكيل سرمايه سرمد چه زماني تعيين مي شود؟

هرساله در مقطعي كه معمولاً تيرماه است، مجمع عمومي سهامداران شركت بيمه سرمد تشكيل مي شود كه در همان مجمع، سود قطعي پرداختي به اندوخته هاي بيمه عمر و تشكيل سرمايه سرمد در هركدام از سبد هاي ريسك تعيين مي شود. اين نرخ ها در همه گزارش هاي ساليانه بيمه عمر ارسالي به بيمه گذاران از تاريخ مجمع امسال تا تاريخ مجمع سال آينده درج مي شود.

ارزش سرمايه من در طول مدت زمان با تورم كاهش پيدا مي كند، آيا با اين شرايط، خريد بيمه عمر و تشكيل سرمايه سرمد باز هم خوب است؟

شركت بيمه سرمد به شما پيشنهاد مي كند حق بيمه پرداختي خودتان را متناسب با تورم هر ساله افزايش دهيد. به اين معني كه هرساله مبلغ بيشتري را پرداخت كنيد. اين باعث مي شود كه با مبلغ بیشتر، سرمایه گذاری بیشتری هم با پول شما انجام شده، در نتیجه مبلغی هم که در انتها به صورت یکجا یا مستمری دریافت میکنید، بیشتر بوده و اصطلاحاً قدرت خرید خود را نیز حفظ کرده است.

برای من که بیمه تأمین اجتماعی دارم، خرید بیمه عمر و تشکیل سرمایه سرمد چه سودی دارد؟

به لحاظ قانونی، داشتن بیمه تأمین اجتماعی، مانعی برای خرید بیمه عمر و تشکیل سرمایه نیست. در حالی که ماهیت بیمه تأمین اجتماعی نیز با بیمه های عمر کمی متفاوت است. از آنجا که بیمه تأمین اجتماعی بیشتر به جنبه درمانی پرداخته و بخش زیادی از وجهی که بابت حق بیمه به تأمین اجتماعی پرداخت می شود، صرف هزینه های درمانی می شود.
از آن مهمتر اینکه در بیمه های تأمین اجتماعی شما می بایست حتما به پایان مدت خدمت بر اساس جدول از پیش تعیین شده ( به طول مثال 25 یا 30 سال سابقه) برسید تا بازنشسته اعلام شده و بتوانید از مزایای آن بهره مند گردید، در حالی که در بیمه عمر و تشکیل سرمایه سرمد برای دریافت خدمات بازنشستگی و مستمری، کافیست فقط 10 سال حق بیمه پرداخت کرده باشید.
ضمن اینکه خدای نکرده در صورت فوت، شرکت بیمه سرمد بابت بیمه عمر و تشکیل سرمایه، مبلغی به عنوان سرمایه فوت پرداخت می کند که چنین چیزی در تأمین اجتماعی وجود ندارد.
همچنین از نظر پرداخت، هر ساله حداکثر حقوق از طریق سازمان تأمین اجتماعی اعلام می گردد که برای همه لازم الاجراست. در حالی که در بیمه عمر و تشکیل سرمایه سرمد عملاً برای پرداخت مبلغ حق بیمه، حداکثر وجود ندارد.

آیا برای خرید بیمه عمر و تشکیل سرمایه سرمد باید آزمایش پزشکی بدهم؟

پس از اینکه فرم پرسشنامه بیمه عمر توسط شما تکمیل گردید، پزشک شرکت بیمه سرمد بیمه نامه را بررسی نموده و طبق دستورالعمل و همچنین بر اساس پاسخهای شما به سوالات مربوط به سلامتی و پزشکی، در صورت نیاز آزمایش تعیین می کند.
لازم به توضیح است که در صورت نیاز به آزمایش، کلیه هزینه های آزمایش ها به عهده شرکت بیمه سرمد خواهد بود.
همچنین هم اکنون در سطح شهر تهران، آزمایشگاههای سیار طرف قرارداد شرکت بیمه سرمد به صورت سرپایی و حضور در محل بیمه گذار، اقدام به معاینه و گرفتن آزمایش می کنند.

آیا پس از خرید بیمه عمر، می توانم در موارد انتخابی خودم تغییراتی ایجاد کنم؟

بله، بسیاری از موارد از قبیل حق بیمه و پوشش های بیمه ای، روش های پرداخت حق بیمه، میزان تعدیل های حق بیمه و پوششهای بیمه، نام ذینفعان و درصد سهم هریک از آن ها، و اطلاعات تماس شما قابل تغییر خواهند بود.

در صورت انحلال شرکت بیمه در طی مدت قرارداد، سرمایه من چه خواهد شد؟

طبق ماده 60 از قانون تأسیس بیمه مرکزی ایران مصوب سال 1350، در صورت انحلال شرکت بیمه، بیمه گذاران نسبت به سایر طلبکاران حق تقدم دارند. در میان رشته های مختلف بیمه نیز، حق تقدم با بیمه گذاران بیمه عمر می باشد.